Adana 1 Şubesi
344 | | | 12-10-2021
Kolları Sıvama Vakti
Ayşe Betül Yüksel

"Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda..."

Hepimizin malumudur ki, ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Hâlihazırda korona virüs salgını ile mücadele eden devletimiz, son günlerde meydana gelen yangınlara karşı tüm imkânlarını seferber etmiş durumda. Tüm teşkilatlarıyla vatanın selameti için çalışan devletimizin yanı sıra ülkesine can-ı gönülden bağlı olan tüm vatandaşlarımız gerek maddi gerekse manevi olarak elinden geleni yapmaya gayret ediyor.

Bizler can, mal ve namus gibi değerlerle birlikte vatanını da kutsal kabul eden ve o uğurda canını dişine takarak mücadele etmeyi boynunun borcu bilen bir medeniyetin çocuklarıyız. Başımıza gelen musibetlere sabır ve sağduyu ile icabet eder, gerekeni yaparak ümide sarılırız. Son nefesimize kadar gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak adına her daim elimizden geleni yapmaya çalışırız.

Bugün, maalesef yanan ormanlarımız ve onlarla birlikte yitirdiğimiz canların üzüntüsü içindeyiz. 

Kıyametin koptuğunu görseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz diyen Sevgili Peygamberimiz (sav), ne zaman, nerede ve hangi durumda olursak olalım üzerimize düşeni yapmakla mesul olduğumuzu hatırlatır bizlere. Nihayetinde kıyamet kopsa dahi daima imar ve ıslah ile meşgul olmak inandığımız dinin bizlere bir öğretisidir.

İçinde bulunduğumuz süreçte yaşadığımız kayıplar var. Salgın, deprem, sel ve yangın gibi afetlerle belki yüzlerce vatandaşımızı kaybetmiş, gölgesinde nefes aldığımız binlerce ağacı yitirmiş olabiliriz. Lakin merhum Mehmet Akif Ersoy'un; "Ye's öyle bataktır ki; düşersen boğulursun. Ümîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun! Sâhipsiz olan memleketin batması haktır; Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır" dizelerinde olduğu gibi biz ye'se düşmeden bu vatana sahip çıkmaya devam edeceğiz. Toprağa düşen canlarımızın ardından yeniden kök salıp yeniden yeşereceğiz. Hiç vakit kaybetmeden yeniden fidanlar yetiştirmeye gayret edeceğiz.

Bugün dikeceğimiz fidanların yarın bize nefes olacağı gibi, önümüzdeki dönemde okullarla buluşturacağımız gençlerimiz de bu ülkenin geleceğine nefes aldıracaktır.

Eğitim yuvalarımızın kapılarını gençlerimize güvenle açabilmenin yolu da bugün üzerimize düşen tedbirleri uygulamaktan geçiyor. Yediden yetmişe bu toprakların selameti için mücadele eden Anadolu insanının feraset ve basiretine güveniyoruz. Her zaman olduğu gibi bugün de bu zorlukların üstesinden geleceğimize, bu fırtınalardan güçlenerek çıkacağımıza dair inancımız tam.

Yeter ki fert fert üzerimize düşeni hakkıyla yapmaya niyet edelim. Üzerimizde dolaşan kara bulutlar elbet bir gün dağılacak, o gün tıpkı diktiğimiz fidanlar gibi gençlerimiz de bu topraklara bir nefes, bir umut ışığı olacaktır.

Şimdi, gelecekteki ormanlarımızın tohumlarını toprakla, yavrularımızı okullarıyla buluşturmak için kolları sıvama vaktidir.

Biz tedbir alarak çabaladıkça, sabır ve azimle yola devam ettikçe gençlerimizin de öncüsü olacağız. Yaratan'dan ötürü sevdiğimiz tüm yaratılanlarla yarınlara umutla ve güvenle yürüyebilmek tek temennimizdir.

Tüm Yazılar
1 Kolları Sıvama Vakti